[ALARM OSP #32] Pożar szkoły. Kontrola gotowości bojowej.

11 października, godzina 10:00.
-,,OSP Jeleniewo, tu Suwałki 998. Alarmowo udaj się do Zespołu Szkół w Jeleniewie. Pożar na parterze. Trwa ewakuacja.”
-,,Przyjąłem!”.

Do zdarzenia wyjechaliśmy w sile dwóch zastępów. Po dotarciu na miejsce zdarzenia oraz wstępnym rozpoznaniu, z którego wynikało, że prawdopodobnie w środku znajduje się dwóch poszkodowanych, KDR (Kierujący Działaniami Ratowniczymi) podjął decyzje o wprowadzeniu jednej roty (z linią gaśniczą) do środka budynku w celu odnalezienia zaginionych osób oraz zlokalizowania źródła pożaru. Po kilku minutach ratownicy prowadzący działania w wewnątrz, podali informacje drogą radiową o odnalezieniu jednego z poszkodowanych oraz rozpoczęciu ewakuacji na zewnątrz budynku. Osobę tę ewakuowano i przystąpiono do udzielania Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. W tym czasie KDR wprowadził drugą rotę, która po chwili znalazła źródło pożaru oraz odnalazła i ewakuowała drugiego z poszkodowanych. Następnie rozpoczęto proces oddymiania budynku. “Zwinęliśmy” sprzęt i po chwili wróciliśmy do bazy.

Ćwiczenia. Jest to jeden z najlepszych sposobów na sprawdzenie siebie, jak i również współpracy w zespole. Jest to także dobra okazja do wychwytywania oraz analizowania wykonywanych działań, żeby w przyszłości wyeliminować popełniane błędy. Praktyka jest najlepszą metodą powtarzania, jak i nauki, obowiązujących zasad i procedur w Krajowym Systemie Ratowniczo – Gaśniczym szczególnie pod okiem bardzo doświadczonych strażaków z Państwowej Straży Pożarnej w Suwałkach.
Teraz czekamy na szczegółowy raport z KM PSP Suwałki.

14692163_1135167189882098_2993964955755644114_o